Uwaga, jeleń na drodze

2013-05-14, woj. warmińsko-mazurskie

Uwaga, jeleń na drodzeNad ranem we wtorek, 14 maja na drodze krajowej nr 16 w okolicy Wójtowej Roli koło Olsztyna nieznany sprawca potrącił dorodnego jelenia. Nie wiadomo, co stało się z samochodem kierowcy, ale ranne zwierzę sprawiło wiele kłopotów.

Według dyżurnego z komendy powiatowej policji, znaleziony na drodze jeleń początkowo jeszcze żył. Ostatecznie zwierzę padło martwe na jezdnię, ale ze względu na swą wielkość trudno było je przesunąć na pobocze. Praktycznie jeden pas ruchu szesnastki został na pewien czas zablokowany. Dopiero za pomocą sprowadzonego specjalnego podnośnika służby drogowe poradziły sobie z przeszkodą. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że pojazd, który zderzył się z jeleniem, wyszedł z tego wypadku w opłakanym stanie.

Sporadyczne, ale groźne
Do podobnych wypadków z udziałem zwierząt dochodzi sporadycznie, lecz nadal stanowią one poważne niebezpieczeństwo dla użytkowników dróg. Z danych policyjnych wynika, że w 2012 r. odnotowano 166 takich zdarzeń, w których śmierć poniosło 5 osób, zaś 205 zostało rannych. Statystycznie jest to ułamek procenta (w ub. roku na polskich drogach zginęło 3751 osób), ale przecież śmierć każdego człowieka to prawdziwa tragedia w rodzinie.

Górą zielone mosty...
Z tego powodu Generalna Dyrekcja tak dużą wagę przykłada do zapewnienia zwierzętom leśnym bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Dobrym przykładem są zbudowane przejścia dla dużych zwierząt na nowej drodze ekspresowej S7 z Elbląga do Nidzicy, w tym dwa zielone mosty: na wysokości Waplewa i Witramowa. To budowle inżynieryjne o długości ok. 80 m, szerokości 40 i wysokości 4,7 m, przerzucone nad trasą, z bocznymi ekranami, które osłaniają zwierzęta przed nadmiernym hałasem i widokiem przejeżdżających pojazdów.

... dołem podziemne przejścia
Oprócz tego na S7 i drogach dojazdowych powstały mniejsze przejścia podziemne. Przed nagłym wtargnięciem jeleni, łosi, saren, wilków, lisów i borsuków na jezdnię zabezpieczają również postawione przy szosie zagrody z siatek o odpowiedniej wysokości i wielkości oczek. Tego rodzaju inwestycje są stosunkowo kosztowne, lecz zgodne z oczekiwaniami kierowców i konsultowane z obrońcami przyrody.
Na zdjęciu: zielony most nad S7

www.drogizaufania.pl, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską,
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.