Najpierw rowerem, potem autem

2013-05-24, woj. lubelskie

Najpierw rowerem, potem autem

To pierwszy i ostatni dzwonek, by rowerzyści mogli poznać i pojeździć po nowym, 24-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Kurów Zachód i Jastków. Okazja w niedzielę, 26 maja. Zaprasza lubelski oddział GDDKiA.

Najbliższa niedziela będzie wyjątkowym dniem dla rowerzystów, którzy zechcą poznać nowy, prawie 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Kurów Zachód (nazwa robocza Sielce) i Jastków (Garbów). Wykorzystując ostatnie chwile przed oddaniem trasy we władanie kierowców będzie można przejechać się po niej rowerem. Później trasa będzie niedostępna, bo zgodnie z przepisami po drodze ekspresowej nie mogą poruszać się rowerzyści, a także pojazdy wolnobieżne, zaprzęgi konne i piesi.
Z innej perspektywy
- W niedzielę rowerzyści będą mogli wjechać na drogę ekspresową na jednym z trzech węzłów: Kurów Wschód (nazwa robocza Kurów), Nałęczów (Przybysławice) oraz Jastków - informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA. Zmotoryzowani rowerzyści będą mogli zaparkować swe auta na drogach serwisowych w pobliżu węzłów, na dojeździe od DK12/17 do węzła Nałęczów, na węźle Jastków na jednej jezdni S17 (wjazd na rondzie na DK12/17) a następnie przesiąść się na rowery.
Droga ekspresowa będzie dostępna dla rowerzystów w godzinach 10-18. Podczas przejażdżki gwarantowanych jest wiele ciekawych widoków. Powinny one zaskoczyć osoby znające do tej pory krajobraz od strony obecnej drogi krajowej. Droga ekspresowa przebiega bowiem skrajem Płaskowyżu Nałęczowskiego oraz Wysoczyzny Lubartowskiej.
Odcinek gotowy do ruchu
Wykonawca odcinka S17 pomiędzy węzłami Kurów Zachód - Jastków zakończył już prace. Kontrakt został odebrany przez GDDKiA. Obecnie toczą się jeszcze procedury odbiorowe związane z uzyskaniem decyzji dopuszczenia do ruchu. Kkierowcy powinni skorzystać z nowej trasy w pierwszych dniach przyszłego tygodnia.
Uwaga na znaki
W maju trwały intensywne prace na S17. Wobrębie węzła Jastków (dawna nazwa Bogucin) związane były z wymianą konstrukcji starego odcinka DK17 przechodzącego pod wiaduktem węzła. Ułożona została nowej nawierzchnia.
Także na wiadukcie w Panieńszczyźnie zakończono prace wykończeniowe obiektu, w tym te wpływajace na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Położona została ostatnia warstwa nawierzchni.
W Kurowie prace przy remoncie mostu potrwają do 12 lipca. Ruch będzie się odbywał wahadłowo, w ciągu dnia sterowany ręcznie, a nocą poprzez sygnalizację świetlną.
Do 28 maja potrwają prace przy remoncie przepustu na DK12 w miejscowości Serebryszcze, a 30 sierpnia zakończy się remont mostu w miejscowości Zawada na DK74 pomiędzy Zamościem i Szczebrzeszynem. Kierowcy proszeni są o zwracanie uwagi na oznakowanie i ostrożną jazdę.
Na zdjeciu: nowy odcinek S17

www.drogizaufania.pl, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską,
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.