Droga krajowa nr 46

Droga krajowa nr 46 (DK46) ma 270 km, przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Przebieg trasy:

KŁODZKO - NYSA - PAKOSŁAWICE - JACZOWICE - NIEMODLIN - KARCZÓW - OPOLE - OZIMEK - LUBLINIEC - BLACHOWNIA - CZĘSTOCHOWA - JANÓW - SZCZEKOCINY

DK46 od strony Kłodzka stanowi odnogę drogi krajowej ósemki (choć formalnie nie łączy się z nią). Trasa łączy Kotlinę Kłodzką i południowo-zachodnią Opolszczyznę z Opolem i Częstochową. W samej Częstochowie droga tworzy wspólny krótki odcinek z DK43.
Na odcinku Złoty Stok - Nysa prowadzi blisko granicy z Czechami. W Nysie DK46 zwraca się na północny wschód, w kierunku Opola, Lublińca i Częstochowy. Przed Opolem w węźle Prądy bezkolizyjnie przecina autostradę A4. Opole omija obwodnicą północną.
Droga pełni funkcję ważnego szlaku komunikacyjnego. Jej fragment z Kłodzka do Częstochowy wraz z fragmentem DK1 od Częstochowy do aglomeracji łódzkiej aglomeracji łódzkiej jest alternatywą dla przeciążonej i przebiegającej przez Wrocław DK8. Droga krajowa 46 jest również ważnym szlakiem pod względem turystycznym. Łączy Kotlinę Kłodzką, stanowiąc szlak do Pragi z zachodnimi krańcami ziemi kieleckiej.

www.drogizaufania.pl, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską,
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.