Drogi w programie

Drogra krajowa nr 8 Droga krajowa nr 8

Ma 721 km długości i biegnie od polsko-litewskiego przejścia granicznego w Budzisku do polsko-czeskiego w Kudowie Zdroju. Biegnie przez obszar pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Fragmenty drogi stanowiące obwodnice Oleśnicy, Radzymina oraz Ostrowi Mazowieckiej posiadają status drogi ekspresowej S8. W roku 2008 status taki uzyska także modernizowany odcinek Radzymin-Wyszków wraz z obwodnicą Wyszkowa.

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie Ósemki: Budzisko, Suwałki, Augustów, Białystok, Zambrów, Ostrów Mazowiecka, Wyszków, Radzymin, Warszawa, Mszczonów, Rawa Mazowiecka, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Wieluń, Wieruszów, Kępno, Syców, Oleśnica, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Bardo, Kłodzko, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój.

Droga krajowa nr 8 jest polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E28, łączącego Helsinki z Pragą i biegnącego przez sześć krajów: Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Czechy.

W 2007 r. na Ósemce prowadzony był pilotaż programu „Drogi zaufania”. Na trasie przeprowadzono szereg prac inżynieryjnych: w wielu miejscach wymieniono nawierzchnię jezdni, wyremontowano mosty i wiaduktu, zmieniono organizację najniebezpieczniejszych skrzyżowań. Pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, barierki ochronne, latarnie, chodniki i ścieżki rowerowe. Przy trasie stanęło prawie 100 fotoradarów. W wyniku prowadzonych działań liczba ofiar śmiertelnych w na drodze krajowej nr 8 spadła w 2007 r. o 30% wobec roku 2006. Sukces to tym większy, że na drogach w całym kraju liczba ta wzrosła w tym okresie o 9%.


PLAN PRAC INŻYNIERYJNYCH

Woj. podlaskie
Augustów: montaż dwóch sygnalizacji świetlnych, budowa kładki na ul. 29 Listopada
Korycin: podziemne przejście dla pieszych, budowa chodnika i ścieżki rowerowej, przebudowa skrzyżowania i wlotów do miejscowości
Kolonia Rzędziany: budowa zatok autobusowych i chodników
Ostrożne: montaż oświetlenia na skrzyżowaniu
Porosły: budowa zatok i oświetlenia
Szumowo: budowa chodnika i oświetlenia skrzyżowań
Zambrów: budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 63

Woj. mazowieckie
Bukówka: przebudowa skrzyżowania, montaż sygnalizacji świetlnej
Kostowiec: przebudowa przewiązki
Krze: wytyczenie lewoskrętów, montaż oświetlenia
Krze Duże: wytyczenie lewoskrętów
Urzut: budowa lewoskrętów
Ponadto na całej długości drogi w województwie mazowieckim zlikwidowanych zostanie jedenaście przewiązek i powstanie siedem oświetlonych przejść dla pieszych.

Woj. łódzkie
Chobanin: uspokojenie ruchu
Górka Wieruszowska: uspokojenie ruchu
Pieczyska: uspokojenie ruchu
Rusiec: uspokojenie ruchu
Ponadto na całej długości drogi w województwie łódzkim zlikwidowanych zostanie trzynaście przewiązek i doświetlonych zostanie 18 przejść dla pieszych.

Woj. wielkopolskie
W 2008 r. prace remontowe prowadzone będą na odcinkach granica województwa-Bralin oraz Kępno-Olszowa. Na pierwszym zaplanowano wytyczenie pasów dla pojazd skręcających w lewo na 12 skrzyżowaniach i przejść dla pieszych z azylami, a także budowę ścieżek rowerowych i chodników. Na wlotach do miejscowości pojawią się też wyspy uspokajające ruch samochodów. Między Kępnem a Olszową powstaną natomiast pasy do wyprzedzania, pojawi się nowa sygnalizacja świetlna, powstaną ścieżki rowerowe.

Woj. dolnośląskie
Braszowice: wytyczenie lewoskrętów, budowa azyli dla pieszych
Duszniki: wytyczenie lewoskrętów, budowa azyli dla pieszych
Szczytna: wytyczenie lewoskrętów, budowa azyli dla pieszych

www.drogizaufania.pl, projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską,
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.