Dlaczego wymiana walut jest taka droga?

Każdy, kto przynajmniej raz miał okazję wymieniać waluty w klasycznym kantorze lub płacił za coś kartą za granicą i konieczne było przeliczenie waluty, na pewno zauważył, że koszty takich operacji są naprawdę spore. Czasami wręcz przytłaczające, jak w przypadku osób spłacających w złotówkach kredyty frankowe. Dlaczego tak się dzieje?

Koszty handlu walutami

Wymiana walut to wciąż przede wszystkim sprzedaż i skup walut. Jest to istotne, ponieważ oznacza to, że osoba dobijająca z nami targu jest handlarzem. Kupowane od nas waluty takiej osobie potrzebne są tylko po to, by potem sprzedać je z zyskiem. Z kolei kupowanie od nas złotówek wykonywane jest w charakterze działalności zawodowej-zarobkowej. Zadaniem handlarza jest kupowanie drogo i sprzedawanie tanio, więc suma summarum, kantorowi zależy na tym, żeby było drogo.

Jest to powód koronny wysokich cen, ale nie należy zapominać także o tym, że handlowanie walutami jest po prostu drogim biznesem. Związane jest to przede wszystkim z samym faktem obracania walutami. Mamy tutaj do czynienia z towarem, który trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć, trzeba o niego dbać, trzeba go odpowiednio przechowywać i konwojować, a do tego jego natura powoduje, że jest łakomym kąskiem dla przestępców.

Nie można również zapominać o ryzyku kursowym. Jeśli jakaś firma kupuje i sprzedaje waluty tylko po to, by zarabiać na obracaniu nimi, bierze na siebie ryzyko wszystkich wahań walutowych. Można się spodziewać, że w długim okresie takie firmy wychodzą na zero, bo raz waluty drożeją, a raz tanieją, ale jeśli raz się zbankrutuje, zmiany kursów za miesiąc czy dwa nie mają już większego znaczenia. Ochrona przed takim stanem rzeczy to jak najbardziej realne pieniądze.

Jest lepsza droga

Internetowy kantor wymiany walut gieldawalut.com oraz rzesze podobnych serwisów wykorzystały nowoczesne rozwiązania do ucieczki przed takimi kosztami. Przede wszystkim, ich internetowy charakter sprawia, że kantor online nie musi się martwić o realny obrót gotówką. Jej po prostu nie ma. Kantor internetowy nie wchodzi także w posiadanie walut, więc zupełnie znika ryzyko kursowe. Nie ma nawet kosztów opłacania bezpiecznej siedziby, bo wystarczy dowolne biuro w dowolnym miejscu. Nie będzie się ono niczym różniło od biura firmy rachunkowej. Wszystko to sprawia, że chociaż koszty wymiany walut istnieją i są wysokie, odpowiednie poprowadzenie wymiany może je realnie wyeliminować.

, , , ,