Jak wymieniać pieniądze w Internecie?

Wymiana pieniędzy w Internecie jest bardzo prosta i nie należy się bać tego nowego medium. Podobnie jak przyzwyczailiśmy się już do kupowania różnych produktów i usług przez sieć oraz naturalne stało się dla nas korzystanie z bankowości internetowej, kurs walut online wciąż jeszcze dość powoli, ale zdecydowanie staje się ważną alternatywą dla klasycznych sposobów wymiany walut.

Wymiana walut do tej pory

Przed erą Internetu byliśmy skazani na w zasadzie jedną z dwóch podstawowych opcji. Pierwszą z nich było skorzystanie z klasycznego kantoru. Druga opcją były banki. Jeśli dysponowaliśmy gotówką w walucie, nie było tutaj żadnej różnicy.

Jeśli mieliśmy pieniądze na koncie, bank mógł nam samodzielnie dokonać odpowiedniego przewalutowania w sytuacji, kiedy płaciliśmy za jakieś produkty lub usługi wycenione w innej walucie niż nasze konto, bądź dokonywaliśmy wpłaty na konto denominowane w innej walucie. W obu przypadkach musieliśmy liczyć się ze sporymi kosztami takiego zabiegu w postaci spreadu, co było praktycznie nieuniknione. Obecnie opcja internetowa pozwala nam na zminimalizowanie tych kosztów, chociaż zazwyczaj większość osób na równi lub nawet wyżej stawia wygodę takiego rodzaju transferu środków.

Transakcje internetowe

W transakcjach internetowych nie pojawiają się klasyczne kantory, a banki mają rolę tylko służebną, ponieważ odpowiadają za transfery środków. Wymiany dokonuje się poprzez internetowy kantor wymiany walut, czyli instytucję zupełnie odrębną. Taki kantor online daje nam dostęp do rynków walutowych, dzięki czemu możemy korzystać z kursów odpowiednich dla podmiotów wymieniających się walutami, a nie handlujących nimi. Innymi słowy, eliminuje się bardzo drogiego pośrednika.

Praktyczna strona wymiany waluty online wygląda tak, że zakłada się konto na jednym z portali oferujących wymianę walut w Internecie. Można wybrać na przykład kantor internetowy Amronet.pl i tam stworzyć darmowe konto. Wystarczy tylko adres email oraz hasło.

Potem działanie jest już bardzo proste, ponieważ ogranicza się do zatwierdzania zaproponowanych na ekranie komputera akcji. Jeśli na przykład mamy tysiąc euro i chcemy za to dostać złotówki, wpisujemy, że chcemy sprzedać tyle euro i co kilka sekund system zaoferuje nam możliwość wykonania tej operacji po dynamicznie zmieniającym się kursie. Kiedy tylko zatwierdzimy operację, wszystko będzie w zasadzie gotowe i pieniądze trafią albo na nasze konto na portalu walutowym, albo zostaną wysłane na wskazane przez nas konto w banku.

, , , , ,